MOVE fest Ostrava 2016 ve znamení světových premiér

MOVE fest Ostrava 2016 ve znamení světových premiér

Email Tisk

ostrava move fest1 200 Konec května bude v Ostravě již tradičně patřit tanci a pohybu všeho druhu. Třetí ročník festivalu MOVE festOstrava odstartuje už 25. května a během pěti festivalových dnů nabídne veřejnosti to nejlepší z české scény současného tance, fyzického divadla a nového cirkusu. Návštěvníci se mohou vedle zážitkových workshopů těšit hlavně na večerní představení, z nichž dokonce dvě spatří světlo světa úplně poprvé.


Hned v úvodu festivalu nasadí laťku pěkně vysoko první z premiér – novocirkusové představení 3CM [čti: tři centimetry]. To vznikalo v koprodukci s ostravským Kulturním centrem Cooltour, které disponuje zázemím ideálním pro vznik prostorově náročných projektů. Nonverbální inscenace bourá hranice mezi žánry a mísí v sobě prvky herectví, clownerie, současného tance a závěsné akrobacie. Věnuje se přitom tématu, které nikdy neomrzí – vztahu mezi mužem a ženou a jejich diametrálně odlišnými pohledy na svět.

ostrava move fest2


Na realizaci tohoto projektu dohlíží uznávaný finský režisér Maksim Komaro, který je zároveň jednou z nejvýraznějších postav nového cirkusu v Evropě. Kromě toho, že zastává funkci uměleckého ředitele ve finském uskupení Circo Aereo, spolupracuje také s českým novocirkusovým souborem Cirk La Putyka.

ostrava move fest3


Právě Cirk La Putyka je působištěm tanečnice a akrobatky Šárky Bočkové a jejího kolegy Vojtěcha Fülepa, kteří stojí za vznikem představení 3CM a jsou rovněž jeho hlavními aktéry.


„3CM jsou poetickou vizí vztahu mezi mužem a ženou. Ukazují jejich kontrastní světy ve vzájemném působení – potkávání, míjení, přibližování, vzdalování se. Inscenace je ale také hlavně o nás, tedy o Vojtovi a o mně, a o tom, jak dovedeme toto téma svými schopnostmi uchopit a naplnit,“ vysvětluje podstatu představení tanečnice Šárka Bočková.

ostrava move fest4


Světová premiéra představení 3CM vypukne ve středu 25. května v 19 hodin na scéně Kulturního centra Cooltour.


Nad druhým premiérovým představením dosud visí opar tajemna. Tzv. site-specific představení (forma, ve které je děj inspirován unikátními prostory, do kterých je zasazen) ponese název Luxury Memories a odehraje se v prostorách jedné z nejdiskutovanějších, historicky významných budov v Ostravě. Tanečníci z ostravského souboru MOVE Dance Company, jej zde spolu s dalšími ostravskými umělci vytvoří v šibeničním termínu šesti dnů pod taktovkou choreografky Jany Ryšlavé, která je zároveň ředitelkou festivalu MOVE fest Ostrava.

ostrava move fest6


„Projekty site-specific jsou výzva sama o sobě. Pracujeme se šibeničním termínem šesti dní a navíc v reálném prostoru. Přípravy, které probíhají už teď, ale dávají cítit, že vzniká něco jedinečného. Určitě se přijďte podívat, jak se nám podařilo podpořit atmosfěru prostoru, vdechnout mu život,“ zve návštěvníky ředitelka festivalu Ryšlavá.


Na realizaci projektu se bude podílet také Irina Andreeva, zakládající členka divadelní společnosti Teatr Novogo Fronta.


Premiéra tohoto unikátního představení proběhne ve čtvrtek 26. května od 19 hodin. Více informací o inscenaci, prostorách, ve kterých se odehraje, i jejím obsazení prozradíme na tiskové konferenci k festivalu MOVE fest Ostrava 2016, která proběhne 17. května v Kulturním centru Cooltour.


Kompletní program a informace o festivalu na webu (http://www.moveostrava.cz/) nebo na FB události (https://www.facebook.com/events/1712350882380754/).

(Autor fotografií - Petr Kiška)Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Václav Neckář - rozhovor pro festival Benátská! s Impulsem

neckar 2Na jedinečném festivalu Benátská! s Impulsem, který se bude konat 25. – 28. července 2019 v areálu ve Vesci u Liberce, vystoupí také Václav Neckář i s jeho kapelou Bacily a v doprovodu smyčcového kvarteta! Na co se těší a jaká vystoupení si rozhodně...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Válka a diktatura očima malé dívky

persepolis 200Vynikajícím počinem na knižním trhu, který by mohl zaujmout i méně nadšené knihomoly, je komiks íránské autorky žijící v Paříži, Marjane SatrapiovéAutobiografic...

Divadlo

Barunka is leaving, divadelní esej o paměti a zapomínání

barunka PEREXBabiččin byt, ve kterém se skrývají dávné vzpomínky. Drolící se mysl. Ozvěny minulosti. A ticho. Třetí ročník katedry alternativního a loutkového divadla vstupuje do divadla DISK autorskou inscenací Barunka is leaving. Nezapomeňte přijít!

...

Film

Jak se kdysi odečítal film

I dnes se stává, že diváci prožívají nekonečné seriály (proč by se na ně jinak dívali?), že mají tendenci vztahovat postavu na jejího představitele. Oblibu nezaručuje sebelépe zvládnutá role v "kusovém" pořadu, ale ustavičně se vracející typizované figurky: vždyť kdo vítězí třeba v soutěži TýTý?...