Jeden z nejoblíbenějších pořadů Českého rozhlasu získal zlatou desku

Jeden z nejoblíbenějších pořadů Českého rozhlasu získal zlatou desku

Email Tisk

toulk200Rozsáhlý projekt historické série Toulky českou minulostí 1–1000 získal zlatou desku za úspěšný prodej fyzických nosičů. Zlatá deska byla předána v pondělí 14. března ve foyer Českého rozhlasu Brno, kde jednotlivé díly vznikají. Ocenění převzali tvůrci pořadu Josef Veselý (autor), Jaromír Ostrý (režie), Ivana Valešová, František Derfler, Igor Bareš, Igor Dostálek a Vladimír Krátký (interpreti) z rukou ředitelky vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis Kateřiny Konopáskové. Každého z dílů, který je obsažen v kompletu, se prodalo více než 4 000 kusů.

 

Na počátku byla kniha Petra Hory-Hořejše Toulky českou minulostí, pozoruhodný pokus o moderní, dokumentárně bohatý a čtenářsky přitažlivý výklad zásadních událostí českých dějin. Kniha začala vycházet nejdříve jako speciální příloha časopisu Mladý svět, potom se dočkala i knižního vydání.
Když přišel redaktor brněnského rozhlasu Josef Veselý s nápadem vytvořit její rozhlasovou podobu, jistě netušil, že seriál se stane jedním z nejúspěšnějších pořadů vysílaných Českým rozhlasem. Rozhlasová verze využívá kvality knihy a rozšiřuje její účinek o sílu mluveného slova.

toulk6


Kouzlo Toulek českou minulostí spočívá v tom, že vyprávějí o naší historii poutavě a v příbězích. Jednotlivé díly představují události a osobnosti, které formovaly naši několikatisíciletou historii a zanechaly nesmazatelné stopy v krajině, architektuře a v celé společnosti na území dnešních Čech, Moravy a Slezska.

toulky9


Na většině z dosud natočených pořadů se podílel stálý tým tvůrců a interpretů: Josef Veselý, Ivana Valešová, František Derfler, Igor Bareš a režisér Jaromír Ostrý. V posledních letech však Igora Bareše nahradil další Igor, totiž Dostálek, a namísto Františka Derflera usedl za mikrofon Vladimír Krátký.

toulk7


Oblíbený pořad se vysílá již přes dvacet let (od 2. dubna 1995). V neděli 13. března 2016 byl na stanici Českého rozhlasu Dvojka odvysílán 1081. díl. Zajímavostí je, že se Toulky zároveň staly svědkem technického vývoje, neboť první díly začaly vycházet na kazetách, po roce 2000 se přidala CD, později CD mp3. Ačkoliv nový formát u starších posluchačů budil nedůvěru, podařilo se je díky velkému zájmu o tento pořad přesvědčit k nákupu nového přehrávače.

toulk88


Autor knižní inspirace: Petr Hora-Hořejš
Námět na rozhlasovou podobu: Bohumil Kolář
Autor: Josef Veselý
Režie: Jaromír Ostrý
Interpreti: Ivana Valešová, František Derfler, Igor Bareš, Igor Dostálek, Vladimír Krátký
Komplet Toulky českou minulostí 1–1000 (437 hodin nahrávek, 20 CD MP3) v boxu, lze zakoupit za 2999 Kč na e-shopu www.radioteka.cz .Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Petr Kolečko: Člověk pořád začíná a pořád se učí

kolecko200Petr Kolečko v současnosti patří mezi naše nejvyhledávanější dramatiky a scénáristy. Velkou pozornost vyvolaly např. jeho hry Jaromír Jágr, Kladeňák, Federer- Nadal, Kauza Médeia, Poker Face či muzikál Pornohvězdy. Podílel se na seriálech Okresní př...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)


Literatura

Rudý zákon: Jak jsem se stal Putinovým nepřítelem č. 1

Rudy zakon 200Knižní autobiografii s názvem Rudý zákon napsal americký investor Bill Browder. Rozhodl se vyjít na světlo s politickými intrikami, které při svém pobytu v Rusku, kde začal investovat do akcií ruských firem, zažil. Ačkoliv riskoval svůj vlas...

Divadlo

Komedie Hlava medúzy, jarmareční Hamlet, loutková Hanička bez rúk i Funebráci s rakví

200divMezinárodní festival DIVADLO, který proběhne od 11. do 18. září v Plzni, nabídne kromě bohatého hlavního programu také zdarma čtyři představení pod širým nebem v proluce Theatrum Mundi v Křižíkových sadech.

...

Film

Václav Marhoul dokončil druhou fázi natáčení filmu Nabarvené ptáče

ptace 1Skončila druhá z celkového počtu sedmi etap natáčení adaptace světového bestselleru Jerzy Kosińského Nabarvené ptáče v režii Václava Marhoula. V první polovině června štáb pracoval nejdříve na Slovensku, konkrétně pak na lokacích u řeky Váh, poté  v br...