Jeden z nejoblíbenějších pořadů Českého rozhlasu získal zlatou desku

Jeden z nejoblíbenějších pořadů Českého rozhlasu získal zlatou desku

Email Tisk

toulk200Rozsáhlý projekt historické série Toulky českou minulostí 1–1000 získal zlatou desku za úspěšný prodej fyzických nosičů. Zlatá deska byla předána v pondělí 14. března ve foyer Českého rozhlasu Brno, kde jednotlivé díly vznikají. Ocenění převzali tvůrci pořadu Josef Veselý (autor), Jaromír Ostrý (režie), Ivana Valešová, František Derfler, Igor Bareš, Igor Dostálek a Vladimír Krátký (interpreti) z rukou ředitelky vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis Kateřiny Konopáskové. Každého z dílů, který je obsažen v kompletu, se prodalo více než 4 000 kusů.

 

Na počátku byla kniha Petra Hory-Hořejše Toulky českou minulostí, pozoruhodný pokus o moderní, dokumentárně bohatý a čtenářsky přitažlivý výklad zásadních událostí českých dějin. Kniha začala vycházet nejdříve jako speciální příloha časopisu Mladý svět, potom se dočkala i knižního vydání.
Když přišel redaktor brněnského rozhlasu Josef Veselý s nápadem vytvořit její rozhlasovou podobu, jistě netušil, že seriál se stane jedním z nejúspěšnějších pořadů vysílaných Českým rozhlasem. Rozhlasová verze využívá kvality knihy a rozšiřuje její účinek o sílu mluveného slova.

toulk6


Kouzlo Toulek českou minulostí spočívá v tom, že vyprávějí o naší historii poutavě a v příbězích. Jednotlivé díly představují události a osobnosti, které formovaly naši několikatisíciletou historii a zanechaly nesmazatelné stopy v krajině, architektuře a v celé společnosti na území dnešních Čech, Moravy a Slezska.

toulky9


Na většině z dosud natočených pořadů se podílel stálý tým tvůrců a interpretů: Josef Veselý, Ivana Valešová, František Derfler, Igor Bareš a režisér Jaromír Ostrý. V posledních letech však Igora Bareše nahradil další Igor, totiž Dostálek, a namísto Františka Derflera usedl za mikrofon Vladimír Krátký.

toulk7


Oblíbený pořad se vysílá již přes dvacet let (od 2. dubna 1995). V neděli 13. března 2016 byl na stanici Českého rozhlasu Dvojka odvysílán 1081. díl. Zajímavostí je, že se Toulky zároveň staly svědkem technického vývoje, neboť první díly začaly vycházet na kazetách, po roce 2000 se přidala CD, později CD mp3. Ačkoliv nový formát u starších posluchačů budil nedůvěru, podařilo se je díky velkému zájmu o tento pořad přesvědčit k nákupu nového přehrávače.

toulk88


Autor knižní inspirace: Petr Hora-Hořejš
Námět na rozhlasovou podobu: Bohumil Kolář
Autor: Josef Veselý
Režie: Jaromír Ostrý
Interpreti: Ivana Valešová, František Derfler, Igor Bareš, Igor Dostálek, Vladimír Krátký
Komplet Toulky českou minulostí 1–1000 (437 hodin nahrávek, 20 CD MP3) v boxu, lze zakoupit za 2999 Kč na e-shopu www.radioteka.cz .Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Martin Faltejsek: „Bude to sakra boj“

martin faltejsek 00Martin Faltejsek je mladý talentovaný umělec z Lanškrouna, který kouká na svět skrze objektiv svého fotoaparátu. Jenomže svět v jeho podání má s realitou pramálo společného. Martinovy fotografie vás unesou do říše d...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (28)


Literatura

Srdce Aporveru - když ne film, alespoň kniha

 

Srdce AporveruV roce 2006 jsme měli poprvé možnost slyšet o ambiciózním českém projektu Poslední z Aporveru. Postupně jsme se dozvěděli, že půjde o fantasy film, který má být odpovědí na Letopisy Narnie a má být poctou legendárnímu Karlovi Zemanovi. Ani teď jsme vša...

Divadlo

Daria Klimentová a Libor Pešek vystoupí společně na Prague Proms

klimentova perexSlavná primabalerína Anglického národního baletu, Daria Klimentová, v sobotu 12. července zatančí v rámci festivalu Prague Proms ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Půjde tak o jedno z vůbec posledních jejích vystoupení k ukonč...

Film

Nazareth schválili rockument a může do kin!

nazareth rockument 200Rockový dokument, který vám dá nahlédnout do tajů a šíleností, které musí muzikanti cestující napříč zeměmi absolvovat. Režisér Miloslav Šmídmajer se již po třetí v životě rozhodnul o výlet do života slavnýc...