HOLOCAUST – SLEPÁ KOLEJ DĚJIN. V nové knize Romana Cílka se mísí literatura faktu a beletrie

HOLOCAUST – SLEPÁ KOLEJ DĚJIN. V nové knize Romana Cílka se mísí literatura faktu a beletrie

Email Tisk

Tři osudy a jeden proces: pohled do zákulisí nacistického vyhlazovacího programu. Knihu HOLOCAUST – SLEPÁ KOLEJ DĚJIN slavnostně pokřtí 20. 5. v 17:00 v pražském knihkupectví Academia Eva Lustigová.

„Vše, co jsem udělal, učinil jsem pro svou vlast. Zůstal jsem věren svým ideálům. Plnil jsem rozkazy, ale mé svědomí je čisté. Oklamali mne.“ Karl Wolff


HOLOCAUST – SLEPÁ KOLEJ DĚJIN zkušeného autora Romana Cílka vychází v novém, aktualizovaném vydání.  Je zcela mimořádným dílem, na kterém autor pracoval několik let a jež obstojí i ve srovnání s těmi nejlepšími zahraničními knihami na dané téma. Jde o jedinečnou koláží autentických svědectví obětí hrůzného nacistického vyhlazovacího programu, které se střídají s dramatickým soudním procesem s Karlem Wolffem, vysoce postaveným nacistou, generálem Waffen-SS a pobočníkem Heinricha Himmlera. Erudovaným a zároveň čtivým způsobem odhaluje před čtenáři „temné kouty dějin“ i „festival mistrné zapomnětlivosti“ nacistických vrahů, ale též neobyčejnou odvahu a touhu po přežití lidí, kteří prošli peklem nacistických vyhlazovacích táborů.


Roman Cílek měl velmi blízko k Arnoštu Lustigovi a jeho rodině. Lustig napsal předmluvu k této knize a jeho dcera Eva přijede knihu 20. května do Prahy pokřtít.


Křest proběhne 20. května 2015 od 17.00 hodin, v Literární kavárně Knihkupectví Academia, Václavské náměstí 34, Praha. Srdečně všechny zájemce zveme.


Zkušený autor, velké, nesnadno uchopitelné téma a přitažlivě neotřelý úhel tvůrčího pohledu, tak lze ve zkratce charakterizovat knihu, kterou v roce, kdy si připomínáme 70. výročí porážky hitlerovského režimu, předkládáme čtenářům. U holocaustu, tedy krajně zločinnému vyhlazovacímu záměru, skrývanému pod pojem „konečné řešení židovské otázky“, nikdy nebudeme moci říci, že bylo již vysloveno vše, co by vysloveno být mělo.

HOLOCAUST


Předmluva ARNOŠTA LUSTIGA ke knize HOLOCAUST – SLEPÁ KOLEJ DĚJIN:


Milí čtenáři,
kniha Romana Cílka, kterou držíte v rukou, je knihou, s níž by se měli seznámit členové všech parlamentů na světě, která by neměla chybět v žádné univerzitní knihovně a měl by ji číst a dočíst každý, kdo by rád věděl, co je a co není podstatou lidství a doby, do níž jsme se narodili, v níž jsme žili a žijeme, a kterého tudíž trápí, nemůže netrápit i otázka a podiv nad tím, co dokáže udělat člověk člověku.
Je to kniha o banalitě zla – o legalitě a nepotrestatelnosti zla – a neostýchám se říci, že jaksi už z dálky a v odstupu i o falešné eleganci zla: o masovém zabíjení čistýma rukama.
Je to hluboce lidská, poctivá a dobrá kniha. Řadí se k tomu nejlepšímu, co bylo napsáno o druhé světové válce, a ve svém oboru sahá k dokonalosti. Dočetl jsem ji, jsem hluboce pohnut a jde mi při psaní těchto úvodních řádků mráz po zádech. Je to krásná kniha o hnusných věcech, jichž jsme na slepé koleji dějin byli svědky. Snad svým způsobem poslouží k tomu, aby se nikdy neopakovaly. Velmi bych si to přál.


Arnošt Lustig, Ženeva, 20. září 2002

Knihu ROMANA CÍLKA HOLOCAUST – SLEPÁ KOLEJ DĚJIN vydává nakladatelství MOBA


www.mobaknihy.cz


 

Rozhovor

Lucie Bílá: „Dělám to, co cítím“

200rozČernobílé turné Lucie Bílé spěje do finále. Show plná pyrotechniky, nevídaných projekcí, kostýmů, ale i světlomalby Alexe Dowise a spousty tanečních vystoupení vyprodává haly v Čechách i na Slovensku aby rozehřála natěšené publikum. Jsem velmi ráda, že s...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)


Literatura

Pukne zdravé jádro ukryté pod nánosem zlata Hlubokého sněhu?

Zlato perexKniha Dana Rhodese s mnohoznačným názvem Zlato popisuje čtrnáctidenní dovolenkový pobyt dívky s japonským jménem Miyuki v zapadlé vesnici u studeného oceánu, kdesi na Britských ostrovech. Již poněk...

Divadlo

Na hradě je ženská!

noc na karlstejne 200Poslední dobou jsme nebyli dlouho v divadle – po tom, co jsme se z jednoho představení vytratili během přestávky, jsme neměli vůbec chuť ani náladu. Po pauze jsme tedy vyrazili na Noc na Karlštejně a odcházeli jsme opravdu nadše...

Film

Oscarové drama Saulův syn sugestivně připomíná hrůzy holocaustu

saul 200Oscarová kategorie Nejlepší zahraniční film je dlouhodobě považována spíš za cenu politickou než filmařskou, což ale nic nemění na tom, že někdy vyhrají díla, která si to zaslouží a mají co říct. Letošním vítězem se stalo dlouho dopředu favorizované maď...